تبلیغات
میهن قالب - فرهنگ وبلاگ نویسی#قسمت دوم
0 0
فرهنگ وبلاگ نویسی#قسمت دوم

به معنای ساده واژه فرهنگ در یك كشور به یكسری از هنجارها اطلاق می شود كه نشان دهنده  صورتی از تمدن،تاریخچه و رفتارهای گذشتگان آن كشور می باشد.البته این بدان معنا نیست كه فرهنگ اصولا تكرار برخی از رفتارهای گذشته است.بلكه زمان حال و آینده را نیز در بر خواهد گرفت و واژه فرهنگ سازی نیز بر همین مبنا شكل گرفته است.

فرهنگ گستره وسیعی از موضوعات را در بر می گیرد .از عادتها و رفتار های فردی روزمره مانند غذا خوردن گرفته تا رفتارهای پیچیده اجتماعی مانند رعایت حقوق دیگران و غیره و ذلك...

مقوله وبلاگ و بلاگ نویسی نیز ،مستثنی از این قاعده نخواهد بود. بارها و بارها در باره این مسئله به انواع گوناگون در كتابها ،سمینارها و حتی پهنه وب سخن رانی شده است ،ولی متاسفانه امروزه شاهد موارد زیادی از انحرافات فرهنگی در این زمینه هستیم .هر چند كل این مجموعه ،دارای فرهنگی فرا مرزی است ،لیكن آیا این مطلب سبب تخطی از اصول كار با وبلاگ و وبلاگ نویسی خواهد بود؟

هر چند كل این مجموعه ،دارای فرهنگی فرا مرزی است ،لیكن آیا این مطلب سبب تخطی از اصول كار با وبلاگ و وبلاگ نویسی خواهد بود؟

جواب مسلما منفی است.زیرا "مجموعه" و "فرهنگ و نحوه استفاده از آن" دو امر جدایی ناپذیر هستند.بدین معنا كه آیا شما مثلا می توانید وسیله ای را خریداری كنید و روش استفاده وسیله دیگری را برای آن به كار ببرید و یا اصلا به روش دلخواه خود از آن استفاده نمایید.مسلما به اهدافی كه ان وسیله دنبال می كند ،نخواهید رسید .

می توان به عنوان نمونه در كشور ما  از یكی از امكانات گوشی های تلفن همراه به نام بلوتوز نام برد كه از هدف اصلی خود كه همانا جلوگیری از بروز تومور های مغزی و ناراحتی های دیگر برای افراد است،منحرف شده و تبدیل به یك وسیله زینتی و بلا استفاده (همانند خود تلفن همراه) برای به رخ كشیدن و ابراز حس خود برتربینانه اشخاص شده است.امروزه وبلاگ نویسی نیز روندی مشابه با مثال بالا را طی می كند و بی توجهی به این امر سبب گسترش روز افزون این مطلب شده است.اغلب كاربران با فراموش كردن هدف خود تنها و تنها سعی در ارائه مطالب خود بصورت لجام گسیخته و آشفته دارند.حال اینكه حتی انتخاب قالب و فضای نوشتاری مناسب با توجه به محتوا نیز به دست فراموشی سپرده می شود و اغلب اینگونه مسائل از سوی كاربران آماتور تحت تاثیر بیشتری قرار می گیرد.

انتخاب قالب نوشتاری و عناوین نامناسب برای وبلاگ ،سوء استفاده از جنسیت به منظور جلب بیننده ،ارسال مطالب با رعایت نكردن ادب و نزاكت و نیز نامتناسب بودن آن با عنوان وبلاگ ،انشار مطالب كذب و دروغ ،دزدیدن منابع ،تغییر رایت قالب ها و ثبت آنها به نام خود،استفاده كردن از دستورات اضافی به هنگام بارگذاری صفحه،استفاده از موزیك در وبلاگ هایی كه ارتباطی با این مقوله ندارند ،استفاده از الفاظ نامناسب و ركیك در مطالب،استفاده از فونت و فرمت نامناسب و....همه و همه از نمونه های انحرافاتی است كه در این زمینه در ایران می توان به آنها اشاره كرد كه البته از لحاظ شدت انحراف متفاوت هستند.

البته دلایل این انحرافات نیز واضح است .از مهمترین دلایل آن می توان به بی اهمیت بودن مقوله وبلاگ و وبلاگ نویسی در كشور ،ایجاد محدودیت های غیرمنطقی و  ابلهانه در این زمینه ،نبودن ارگان یا ارگانهای ناظر بر كل مجموعه ،لجام گسیختگی فرهنگی ،كمبود های اجتماعی و دلایلی از این دست نام برد.

حال سوالی كه مطرح می شود این است كه آیا می توان این بحران را مهار كرد یا خیر؟اگر جواب مثبت باشد با چه راه كارهایی؟در چه مدت ؟و به چه میزان؟

پاسخ به این مسئله با توجه به ابعاد وسیع این بحران و نیز جا افتادگی آن در خیل عظیم كاربران، ما را دچار اندكی مشكل خواهد نمود.اما امكان آن وجود دارد.در مدت زمانی بسیار طولانی.هرچند شاید این بحران بطور كلی بر طرف نشود لیك میتوان از گسترش آن به نحو چشمگیری جلوگیری به عمل آورد.مقوله فرهنگ سازی در سطوح كلان یكی از راهكار هایی است كه میتوان با دامن زدن به آن از طریق رسانه ها با این مسئله مقابله نمود .هر چندبا توجه به وضعیت موجود و دلایلی كه در بالا به آن اشاره شد ،راهكاری صددرصد عملی به نظر نمیرسد .

به منظور فرهنگ سازی ،به بستری فرهنگی نیاز مندیم تا بتوانیم اهداف و مقاصد خود را در چهار چوبی كاربردی ارائه دهیم .به شرطی كه افراد پذیرای تغییرات حاصله باشند .برای نیل به این هدف میبایست در ابتدا آگاهی كاربران را افزایش داد و راه های مقابله با تغییرات احتمالی را محدود و مسدود نمود.برای افزایش آگاهی كاربران می بایست از عده ای از افراد با تجربه در این زمینه در خواست شود تا اطلاعات خود را پس از هماهنگی و باتوجه به چهارچوب مورد نظر در اختیار كاربران قرار دهند و سپس از مشاركت خود كاربران نیز سود جست. كه البته عملی كردن این امر نیاز به زمان طولانی و پشتكار فراوان دارد.

در سطوح خردتر ،میتوان برای فرهنگ سازی از محل تجمع عمده كاربران یعنی پهنه وب بهره جست. بدین مفهوم كه با ارائه مطالب منظم و تحت چهارچوب خاص و تایید شده به كاربران توسط خود سیستم های ارائه دهنده خدمات وبلاگ نویسی ،میتوان به اهداف آنها جهت داد و از این لجام گسیختگی تا حد بسیار زیادی كاهیید .البته با ارائه پاداشها و موارد مشوق نیز می توان سرعت عمل را افزایش داد كه خود سبب دستیابی زودتر به نتایج این طرح خواهد شد.به هر حال بحث در مورد این مقوله بسیار گسترده است و نیاز به كار كارشناسی فراوان دارد كه متاسفانه به دلیل اهمیت ندادن به آن،تاكنون بدون نتیجه مانده است.

در مطالب بعدی به ارائه برخی از دستور العملها به منظور بهبود این وضعیت خواهیم پرداخت.

  


 |-| تحریر توسط مجید .. در ساعت 02:06 ق.ظ و چهارشنبه 17 خرداد 1385
 |-| ویرایش شده در - و -
پاسخup
0
0 0
CopyRight © 2005-2006 by majid